پنج‌شنبه, 9 بهمن 1399
 
 • ساعت : ۱۹:۳۲:۴۵
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۵/۲۸ 
 • تعداد بازدید : 227
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گزارش می دهد
بازدید رییس و اعضای كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از پژوهشكده

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری آقای سید جواد ساداتی نژاد نماینده محترم کاشان، آران و بیدگل و رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به همراه آقایان پرویز اوسطی (نماینده قروه و دهگلان)، علیرضا نظری (نماینده خمین)، محمد نقدعلی (نماینده خمینی شهر)، امیرقلی جعفری بروجنی (نماینده چهارمحال و بختیاری)، جعفر راستی (نماینده شبستر) و عبدالله ایزدپناه (نماینده ایذه و باغملک) از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، بعد از ظهر روز سه­شنبه مورخ  99/05/28 از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری بازدید به عمل آوردند. در این برنامه جلسه­ای با حضور اعضای حاضر کمیسیون کشاورزی، آقای محمدرضا درگاهی قائم مقام وزیر در امور حقوقی و مجلس وزارت جهاد کشاورزی، پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر نیک‌کامی، رییس پژوهشکده و همچنین معاونین، روسای گروه های تحقیقاتی و برخی از اعضای هیأت علمی، برگزار شد. در این جلسه که با تلاوت آیات قرآن مجید آغاز شد، در ابتدا فیلمی از فعالیت‌های پژوهشکده در موضوع الگوی اقتصادی و معیشتی احیای دامنه جنوبی البرز، دستاوردهای مربوط به آن و نتایج به دست آمده از پژوهش‌های انجام شده در این موضوع برای حضار پخش شد.

در ادامه آقای دکتر نیک کامی ضمن عرض خیر مقدم به رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و اعضای همراه، گزارش مفصلی از فعالیت‌های پژوهشی، دستاوردهای به دست آمده و راهبردهای آینده ارایه کردند. آقای دکتر نیک‌کامی ضمن ارایه کامل فعالیت‌های پژوهشی انجام شده به مواردی همچون تهیه اطلس فرسایش خاک، اطلس سیل‌خیزی، ظرفیت آبی و سیمای حوزه‌های آبخیز کشور و همچنین طرح شناسایی کانون‌های گرد و غبار، طرح الگوی اقتصادی و معیشتی احیای دامنه جنوبی البرز، طرح الگوی اقتصادی و معیشتی سامانه‌های استحصال آب باران برای توسعه باغات، ایجاد سامانه هوشمند برآورد خسارات محصولات کشاورزی، الگوی ایجاد سدهای زیرزمینی، طرح جامع آبخوانداری و مهار سیلاب اشاره کردند. در ادامه این گزارش به استراتژی­های پیش روی پژوهشکده و برنامه های آتی همچون برنامه‌های راهبردی مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز کشور، برنامه جامع مدیریت خشسکسالی در استان‌ها و طرح جامع تغییر اقلیم، پیگیری تاسیس مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز در مناطق خشک از طریق یونسکو، اجرای طرح بررسی و تحقیق اثرات تغییر کاربری اراضی جنگلی بر میزان فرسایش خاک در سه استان شمالی با استفاده از رادیوایزوتوپ‌ها و ارائه پروپوزال جدید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی IAEA  و تصویب آن اشاره شد.

در این جلسه دکتر ساداتی نژاد رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از برنامه ریزی برای این بازدید، به اهمیت آبخیزداری، فعالیت های پژوهشی در این خصوص و لزوم برنامه ریزی های بلندمدت برای حفظ آب و خاک از طریق مدیریت جامع حوزه های آبخیز تأکید کردند. در ادامه جلسه دیگر اعضای حاضر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در خصوص لزوم ارائه و بررسی مشکلات استانی تحقیقات آبخیزداری، مشارکت اعضای هیئت علمی پژوهشکده با مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون کشاورزی و لزوم اجرای فناوریهای نوین و دستاوردهای جدید پژوهشکده و به اجرا رساندن طرحهای پایلوت در سطح کشور اشاره کردند. در پایان از قسمتهای مختلف پژوهشکده و شبیه ساز باران نیز بازدید به عمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری میباشد

  5.7.4.0
  V5.7.4.0