پنج‌شنبه, 9 بهمن 1399
 
 • ساعت : ۱۴:۳۶:۴۵
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ 
 • تعداد بازدید : 242
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گزارش می دهد
توافقنامه تاسیس مركز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز مبادله شد

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور،توافقنامه تاسیس مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک پیش ازظهر امروز بین وزیر جهاد کشاورزی و دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران امضاء و مبادله شد. وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم، تاسیس مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در ایران را اتفاقی خوشایند و مبارک دانست و یادآور شد: اندیشمندان و کارشناسان مجربی در پژوهشکده آبخیزداری و بخش اجرا حضور دارند که با تلفیق فناوری‌های جدید و دانش‌های بومی که در زمینه قنات‌ها و آبخیزداری در بین روستاییان وجود دارد می‌توانند کمک شایان توجهی برای این مرکز بین المللی باشند. کاظم خاوازی همچنین گفت:  با توجه به پتانسل‌های علمی خوبی که در کشور وجود دارد، با تشکیل شورای حکام و تبادل اطلاعات بین ایران و سایر همسایگان می‌تواند اتفاقات خوبی را در زمینه مدیریت آب و توسعه پایدار کشاورزی رقم بزند. وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سازمان جنگل‌ها در طول سال‌های اخیر اقدامات چشمگیری در بخش آبخیزداری و آبخوانداری انجام داده است که باعث شده در بسیاری از استان‌هایی که بارندگی آن پرسرعت و کوتاه مدت بوده شاهد تخریب و خسارت کمتر سیل باشیم. دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از حمایت و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی از سازمان جنگل‌ها در راه اندازی مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز خبر داد و یادآور شد: مصمم هستیم در دور نخست این همکاری که مدت آن 6 سال است به فعالیت‌های آموزشی، ظرفیت‌سازی و تبادل اطلاعات غنا بخشیده و شاهد ارتقای این مرکز از نوع دوم به نوع اول باشیم.

** آب محور صلح و گفت و گو است نه جنگ!
حجت اله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم، تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در ایران را یک رویداد مهم در این حوزه تلقی کرد و مردم ایران را مردمی با تمدن دانست که با آب رفتار منطقی و مدنی دارند. ایوبی همچنین گفت: در فرهنگ کهن ایران، آب به عنوان یک منبع ارزشمند حیاتی جایگاه بالایی دارد و مردم ایران قدر آن را بخوبی می‌دانند. وی گفت: اینکه می‌گویند و پیش بینی می‌کنند که جنگ آیندگان، جنگ آب خواهد بود اینگونه نیست، بلکه آب می‌تواند محور صلح، گفت و گو و ارتباطات بین‌ ملل و دولت‌ها باشد و از طرفی دیدگاه و فرهنگ غنی اسلامی در زمینه آب را به جهانیان معرفی کند.
 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ایران را در زمینه اجرای طرح‌های آبخیزداری و بهره‌مندی از دانش و تجارب حاصل از آن کشوری پیشرو خواند و ایجاد مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع‌زیستی را برای تبادل اطلاعات و ارتباطات پر اهمیت دانست. معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه به فرایند تدوین پیش نویس موافقتنامه تاسیس مرکز مدیریت جامع آبخیز پرداخت و افزود: دستورالعمل و فرمت حقوقی یونسکو با تشکیل کمیته‌ای با محوریت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و متشکل از نمایندگان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری، کمیسیون ملی یونسکو، وزارت امور خارجه و دفتر امور بین‌الملل و سازمان های تخصصی وزارت متبوع در دیماه سال 1394 آغاز شد و پیش‌نویس موافقتنامه با قید معرفی سازمان جنگل‌ها به عنوان نماینده دولت در اواخر سال 1395 تدوین و نهایتاً پس از بررسی و انجام اصلاحات لازم از سوی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، مراتب در سال 1396 در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفت و در مورخ 20.4.96 به تصویب رسید. منصور با ابراز خشنودی از تاسیس و راه‌اندازی این مرکز بین‌المللی ابراز امیدواری کرد و یادآور شد: ایجاد این مرکز می‌تواند منشاء و سر آغازی برای موفقیت کشور در زمینه آبخیزداری باشد.   

اصل گزارش را اینجا ببینید.

 

 

(عکسها از سایت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری)

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری میباشد

  5.7.4.0
  V5.7.4.0