سه‌شنبه, 16 آذر 1400
 
 • ساعت : ۹:۲۴:۵۴
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ 
 • تعداد بازدید : 25
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخيزداری گزارش می دهد
بازدید از اثرات چرخند شاهین در منطقه چابهار

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک وآبخیزداری، به دنبال وقوع طوفان و چرخند شاهین در دریای عمان، دکتر محمدرضا غریب‌رضا رئیس گروه تحقیقات مهندسی رودخانه و سواحل پژوهشکده بازدیدی را از منطقه چابهار و اثرات به جا مانده از این طوفان داشتند. در این بازدید همچنین پایش و بعضی اندازه گیریها در خصوص شواهد موجود انجام شد. در طی بازدید همچنین، جلسه کارشناسی با مهندس صدیق-آفرین رئیس اداره مهندسی سواحل و بنادر استان سیستان و بلوچستان در خصوص اثرات چرخند شاهین در نوار ساحلی و زمینه‌های همکاری‌های فنی برگزار شد. در این نشست توانمندیهای پژوهشکده درخصوص وجود  آزمایشگاه هیدرولیک و داشتن تنها مولد امواج نامنظم توضیحات لازمه ارائه شد. همچنین  اجرای مدل فیزیکی طرح توسعه بندر شهید بهشتی (1389) و مدل فیزیکی دیوار حفاظتی این بندر (1390) که به صورت پروژه های تحقیقاتی-اجرائی در  استان انجام شده بود، یادآوری شد.

 

در ادامه زمینه های همکاری فنی پژوهشکده با اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به شرح زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

· اجرای مدلهای آزمایشگاهی و فیزیکی سازه‌های ساحلی

· مکانیابی و طراحی سازه‌های حفاظت از سواحل

· بررسی منابع رسوب و میزان رسوبگذاری در سواحل و بنادر

· طراحی سازه‌های آبخیزداری کنترل سیل و رسوب منتهی به بنادر

· تدقیق تغییرات خطوط ساحلی

· بررسی منابع آلودگی و مخاطرات زیست بوم در بنادر

· نصب جزرومد سنج ساخت پژوهشکده در بنادر

· نصب آب شیرین کن خورشیدی ساخت پژوهشکده در بنادر

همچنین در بازید میدانی تیم کارشناسی پژوهشکده، اثرات محیطی و کد ارتفاعی آبگرفتگی دریایی چرخند شاهین را از خلیج گواتر تا کنارک ثبت و از ستون رسوبات خور باهوکلات دو مغزه رسوبی دست نخورده برداشت کرد.

 

در ادامه این بازدید رئیس گروه تحقیقات مهندسی رودخانه و سواحل همچنین با حضور در شهرستان چابهار ضمن بررسی اثرات چرخند شاهین بر نوار ساحلی، جلسه ای کارشناسی با مهندس راهداری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چابهار را برگزار کردند. در این نشست، مراتب پیگیری پروژه پیشنهادی پژوهشکده به آن سازمان در خصوص ساماندهی خشکه‌رود تلنگ و باز طراحی هوتک در منطقه دشتیاری مورد بحث قرار گرفت. همچنین شرایط اجرائی شده این پروژه که از سوئی مطالعه ضروری و مطالبه آن منطقه و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چابهار به صورت تلفنی با مهندس حسین پور مدیر کل اداره کنترل سیل و رسوب سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری مورد بررسی قرار گرفت.

 

نشست کارشناسی با رئیس اداره مهندسی سواحل و بنادر، اداره کل بنادر سیستان و بلوچستان

 

صدفهای برجای مانده از آبگرفتگی دریایی چرخند شاهین بر روی بوته های حاشیه خور باهو کلات

 

برداشت مغزه رسوبی از ستون رسوبات خور باهوکلات

 

ثبت کد ارتفاعی آبگرفتگی دریایی چرخند و طوفان شاهین

 

جلسه حضوری با رئیس ارائه منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار و و ارتباط تلفنی با مهندس حسین پور سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری میباشد

  6.0.3.0
  V6.0.3.0