جمعه, 8 بهمن 1400
 
 • ساعت : ۱۱:۲۹:۵۵
 • تاريخ :
   ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ 
 • تعداد بازدید : 48
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گزارش می دهد
گزارش خبری: سینا نیوز: تداوم قاچاق خاك ایران به كشورهای حاشیه خلیج فارس

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری و  به نقل از سیناپرس، طبق آمارها و نظرهای کارشناسی، کشورهای عربی حاشیه خلیج ‌فارس از جمله امارات و قطر، مقصد نهایی خاک ‌های ایران هستند؛ محصولی ارزشمند که تولید یک سانتیمتر مربع آن سالیان زیادی زمان می ‌برد. حمید رضا پیروان، رئیس گروه تحقیقات و مهندسی حفاظت از آب و خاک از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری در گفتگو با سیناپرس گفت: در حال حاضر کشورهایی مانند امارات و قطر خاک ندارند. خاک های سواحل این کشورها ماسه ای و آهکی است که اصلا به درد پوشش گیاهی نمی خورد. از سوی دیگر، امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و قطر نیز برای خشک کردن دریا و بازیافت اراضی ساحلی اش نیاز به خاک ایران دارد.

این دکتری زمین شناسی منابع طبیعی افزود: قاچاق خاک تنها مربوط به کشورهای خلیج فارس نیست. سال هاست به بهانه صادرات گل و گیاه خاک های حاصلخیز کشاورزی ایران قاچاق شده و از کشور خارج می شود. متاسفانه چندی پیش شاهد فروش خاک های مرغوب کشورمان از مرزهای شمال غرب بوده ایم. عده ای سودجو به بهانه فروش گل و گلدان، اقدام به قاچاق خاک های حاصلخیز ایران کرده بودند.

وی یادآور شد: جدا از مساله قاچاق خاک، اکنون با معضلی به نام خام فروشی خاک های صنعتی مواجه ایم. این خاک ها در معادن استخراج می شود که اغلب به صورت مستقیم یا به عنوان باطله معدنی به فروش می رسند. به گزارش سیناپرس، وی تصریح کرد: این خاک ها برای تولید آهن و مس کاربرد زیادی دارند و عناصر نادر و کمیاب زیادی نیز در این خاک ها وجود دارد از اینرو ضروری است سطح تکنولوژی مان را ارتقا دهیم تا دیگر به سمت خام فروشی این خاک های ارزشمند نرویم. وی تاکید کرد: خام فروشی این نوع خاک ها نیز ممنوع است اما قاچاق خاک مساله ای نیست که ما بتوانیم از آن گریزی داشته باشیم زیرا مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز در کنار این معضلات وجود دارد. دکتر پیروان در پایان گفت: اکنون ما مجموعه قوانینی داریم که می توانیم  جلوی بیشتر قاچاق خاک را بگیریم. اگر قوانین تصویب شده حفاظت از خاک واقعا اجرا و آیین نامه های اجرایی آن ابلاغ شود و دولت بر اساس آن آیین نامه ها، جلوی قاچاق خاک را بگیرد، بسیاری از معضلات و مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.

اصل خبر را اینجا ببینید

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری میباشد

  6.0.3.0
  V6.0.3.0