يکشنبه, 21 خرداد 1402

پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری

  • ساعت : ۱۴:۲:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ 
  • تعداد بازدید : 93
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گزارش می دهد
تسنیم: خبر: «معجزه آبخیزداری»|ضرورت تدوین طرح كلان حفاظت خاك و آب كشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده معجزه آبخیزداری»؛ سیدمجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج در همایش ملی آبخیزداری که در پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری برگزار شد، گفت: آبخیزداری از مهمترین دانش هایی است که اهمیت آن با گذر زمان بیشتر نمایان می شود و آثار و دستاوردهای آن برای حوزه های آبخیز ملموس است.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت حفاظت آب و خاک به عنوان منابع پایه افزود: امروزه فرسایش خاک در کشور حدود 16 تن در هکتار است که متاسفانه جزء رتبه های نخست در دنیا هستیم و نیز میزان رسوب سدها حدود 236 میلیون متر مکعب در سال که معادل 5 سد با ظرفیت 50 میلیون متر مکعب است برآورد شده است. خیام نکویی خاطر نشان کرد: کسری آب های زیرزمینی در کشور حدود 130 میلیارد متر مکعب است و 410 دشت کشور به وضعیت بحرانی درآمده است که نتیجه آن وقوع فرونشست، خشکیدن تالاب ها و دریاچه ها و کاهش نفوذپذیری خاک است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به در معرض انقراض قرار گرفتن 1900 گونه گیاهی در کشور که معادل 20 درصد مجموع این گونه ها است اظهار داشت: تخریب عرصه های جنگلی، تبدیل اراضی شیبدار به کشت دیم، حضور گسترده دام در جنگل ها و مراتع کشور و تبدیل عرصه های جنگلی به کاربری های مختلف از جمله معضلات و چالش های منابع طبیعی کشور به شمار می رود که باید در این باره چاره اندیشی شود. خیام نکویی با اشاره به ضرورت تجدید نظر در سدهای در حال اجرا و در حال مطالعه گفت: آن دسته از سدها که مغایر با اصول پایداری سرزمین و معارض مسائل زیست محیطی اند، باید تجدید نظر اساسی صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اهتمام دولت سیزدهم به مباحث منابع طبیعی و محیط زیست گفت: اقدام انقلابی رئیس جمهور در آزادسازی حریم دریاها و رودخانه ها جزء اقدامات شایسته است و متاسفانه در ماجرای آزادسازی حریم دریاها مشاهده شد بسیاری از تجاوزات توسط دستگاه ها و نهادهای دولتی انجام شده بود.

وی ادامه داد: برای اینکه حریم رودخانه ها و دریاها را حفظ کرد، باید حریم قانونی را با نشانه گذاری های فیزیکی و سازه ای مشخص و مستند کرد تا بار دیگر شاهد بازگشت حریم رودخانه ها نباشیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت توجه سازمان محیط زیست به آبخیزداری گفت: انتظار می رود علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی، شاهد صداهای دیگری در انجام پروژه های آبخیزداری به طور ویژه در دولت باشیم. خیام نکویی با تاکید بر ضرورت مدیریت منسجم و پایدار منابع آبی در کشور  افزود: لازم است مبنای طرح ها و پروژه های عمرانی کشور حفاظت از خاک باشد و در این باره آن قدر کوتاهی صورت گرفته است که سبب شده مقام معظم رهبری در طی این سال ها صراحتا تذکر جدی به مسئولان دهند لذا ضروری است که هر جا طرح های عمرانی با حفاظت آب و خاک معارض باشد تجدید نظر صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اولویت داشتن فعالیت های بیولوژیکی بر فعالیت های سازه افزود: پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری علاوه بر اینکه باید بازوی مستحکم و قوی سازمان منابع طبیعی و سازمان محیط زیست باشد لازم است برای حفاظت از آب و خاک کشور بسته کلان و جامع که پاسخگوی نیازهای کشور باشند تهیه کند تا با کمک دستگاه های اجرایی به مرحله اجرا برسد.

اصل خبر را اینجا بخوانید

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها