پنج‌شنبه, 27 مرداد 1401
 
 • ساعت : ۱۴:۷:۳۱
 • تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ 
 • تعداد بازدید : 70
روابط عمومی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گزارش می دهد
تسنیم: مدیریت جامع حوزه آبخیز؛ راهكار مقابله با پدیده گردوغبار در كشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در همایش ملی آبخیزداری با اشاره به ضرورت ورود جدی مراکز علمی تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی کشور به موضوع آبخیزداری گفت: مدیریت جامع حوزه آبخیز از موضوعاتی است که مبانی آن در قرآن کریم و در سوره حجر بیان شده است. در این باره در قرآن کریم بیان شده است ما زمین و کوه ها را به طور سنجیده و با وزانت قرار دادیم که این خود نشان از اهمیت مدیریت جامع حوزه آبخیز است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه نهادهای اجرایی کشور نگاه ویژه ای به برگزاری این گونه نشست ها و همایش های علمی دارند خاطر نشان کرد: خوشبختانه در اولین بند سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در موضوع محیط زیست به مدیریت جامع و یکپارچه اشاره شده است و این حاکی از اهمیت فوق العاده این موضوع است که باید بدان توجه شود. معاون رئیس جمهور با تاکید بر داشتن نگاه های جامع برای اداره سرزمین و ضرورت جمع شدن همه مراکز و افراد مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی مثل جنگل، مرتع، بیابان و غیره در کنار دیگر افزود: مسئله امنیت زیستی و حیاتی در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است و در شرایط کنونی گردوغبار می بینیم  نیاز به اکسیژن نیاز اول و اساسی است و شاهدیم با پدیده گردوغبار امنیت زیستی در خطر می افتد و بسیاری از مراکز، دانشگاه ها و مدارس تعطیل می شود که این مساله خسارات بسیاری بر کشور تحمیل می کند.

سلاجقه با تاکید بر ضرورت تصویب قانون مدیریت جامع حوزه آبخیز در مجلس شورای اسلامی گفت: پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری این ظرفیت را دارد با کمک اساتید و دانشجویان سایر دانشگاه ها و با فعال سازی ظرفیت های اجرایی و بین المللی به موضوع آبخیزداری ورود جدی داشته باشد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر قرار است مدیریت پایدار سرزمین در کشور اجرایی شود، نمی توان هر جور با طبیعت برخورد کرد و در غیر این صورت، تبعات برخوردهای سلیقه ای و غیرعلمی با طبیعت را پرداخت خواهیم کرد. سلاجقه با بیان اینکه حل مشکل ریزگردها در کشور اجرا شدن مدیریت جامع حوزه آبخیز در کشور است گفت: خوشبختانه بحث های بسیار خوبی درباره ادغام سازمان محیط زیست و سازمان منابع طبیعی بین کارشناسان صورت گرفته است و این مساله از موضوعاتی است که در راستای مدیریت یکپارچه مطرح است و خوشبختانه نظر سازمان استخدامی کشور نیز نظر مثبت خود را با بیرون آمدن سازمان منابع طبیعی از وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است.

اصل خبر را اینجا بخوانید

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری میباشد

  6.0.3.0
  V6.0.3.0